نام کاربری: رمز عبور:
ورود / عضویت
- +

 

به گزارش روابط عمومی اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی گالیکش به نقل از گزارش پایگاه خبری گلستان ما : ارباب رجوع ما هنوز خود را بر این موضع بالادستی نسبت به کارکنان و مسوولان دستگاه‌ها و نهادهای دولتی نمی‌بیند که این امر ناشی از نهادینه نشدن این جایگاه در بدنه سازمانی و خود مراجعین است.

سخن در ضرورت تکریم ارباب رجوع بسیار شنیده شده است و در ساختار پیچیده جامعه امروز این ضرورت تنها یک روش نیست بلکه راهبردی برای جلب مشارکت مسولانه افراد است و در این بین آن چه اهمیت بیشتر دارد تجلی عملی این راهبرد در بدنه سازمان هاست نه شعارهای نصب شده بر دیوار.
از همین منظر است که با دیدن جمله « لطفا بدون هماهنگی وارد شوید» روی ورودی اتاق یک مسوول می‌توان باور داشت که امکان عملیاتی شدن برخی شعارهای کاربردی تکریم ارباب رجوع در عمل وجود دارد.

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی گالیکش با همین جمله پیش گفته در اتاق خود از مراجعه کنندگان استقبال می‌کند.

البته رعایت نوبت در مراجعه بحث دیگری است که منافاتی با راحتی ارباب رجوع در ورود به اتاق یک مسوول ندارد و «حسین روانبخش» نیز خود بر این باور است که رعایت نوبت حق مردم است که ادا می شود و حذف تشریفات ورودی حق دسترسی ساده آنها است.

روانبخش به عنوان رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی #گالیکش اعتقادی به عبارت ‘بدون هماهنگی وارد نشوید’ ندارد و به خبرنگار نیلکوه هم علت آن را این گونه توضیح می‌دهد که چون از روستاهای دور افتاده و محروم نیز به این اداره مراجعه می‌کنند باید برای راحتی ارتباط ارباب رجوع با رییس اداره، این گونه نوشت.

او شان حقیقی رییس یا کارکنان یک اداره را تنها خدمت به مردم در چارچوب قانون می داند و جایگاه خاصی برای آنها تعریف نمی‌کند و از همین رو می‌خواهد مراجعه کنندگان بدون رعایت هرگونه تشریفات و هماهنگی به طور مستقیم از موضع بالا دستی با وی در ارتباط باشند.

البته ارباب رجوع ما هنوز خود را بر این موضع بالا دستی نسبت به کارکنان و مسوولان دستگاهها و نهادهای دولتی نمی بیند که این امر ناشی از نهادینه نشدن این جایگاه در بدنه سازمانی و خود مراجعین است.

حسین روانبخش برای تبیین نهادینه نبودن نسبت جایگاه ارباب رجوع با مسوولان و کارکنان دستگاههای اجرایی از خاطره ای سخن گفت که در آن یک مراجعه کننده پس از رعایت نوبت در هنگام ورود جمله «در نزنید» را بر حسب انگاره های ذهنی خود که برآمده از ساختار اجتماعی است «در بزنید» خوانده بود و برای همین دقایقی پشت در باز منتظر مانده بود تا اجازه ورود بگیرد.

#گالیکش شهرستان جدید تاسیس در شرق استان گلستان است و شاید در برخورد اول با این رویکرد تازه در پذیرش ارباب رجوع این نکته به ذهن متبادر شود که مراجعین اداره تعاون این خطه قابل مقایسه با شهرهای بزرگ نیست.

این نکته درستی است، اما کارکرد درست جمله «لطفا بدون هماهنگی وارد شوید» با افزایش مراجعین نقض نمی‌شود زیرا قید این جمله آن است که هیچ مقام مافوقی پشت در خدمتگزاران خود نمی‌ماند و ارباب رجوع چنین شانی نسبت به گارگزاران دستگاهها، سازمان‌ها و نهادها دارند.

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.