نام کاربری: رمز عبور:
ورود / عضویت
- +

 جلسه مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری امروز چهارشنبه 29 بهمن با حضور حجت الله میرزایی معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی، غلامرضا پناه معاون توسعه مدیریت و منابع و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،هادی حق شناس استاندار گلستان و دیگر مدیران استانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان حجت الله میرزایی در این جلسه اظهار کرد: در جنوب استان گلستان سرمایه گذاری های زیادی وجود دارد اما متاسفانه با کمبود زمین در این مناطق مواجه هستیم یعنی در واقع فروشنده زمین در این منطقه از گلستان بسیار اندک است.
وی ادامه داد: در گلستان محدودیت های مختلفی وجود دارد یکی از این محدودیت سنتی ماندن کشاورزی است.
وی اضافه کرد: بخش کشاورزی 45 درصد اشتغال استان را شامل میشود اما تنها 24 درصد ارزش افزوده استان را شامل میشود.
میرزایی گفت: جایگزینی محصولات جدید،استفاده از دام های اصلاح شده و تجهیزات مدرن کشاورزی به افزایش ارزش افزوده این بخش کمک خواهد کرد.
وی تصریح کرد: جایگزینی محصولات جدید، دام اصلاح شده و تجهیزات کشاورزی میتواند منجر به تلاش توسعه ای شود.
معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزارت همچنین گفت: بخش صنعت و معدن 27 درصد اشتغال استان را شامل میشود اما تنها 25 درصد ارزش افزوده استان را تشکیل میدهد.
وی به سرمایه گذاری صنعتی در بخش صنایع تبدیلی در گلستان تاکید کرد و بیان داشت: صنایع تبدیلی مزیت این استان است و میتوان در زمینه تجاری سازی کشاورزی با برند های معتبر گفتگو کرد.
وی با اشاره به اینکه سهم ارزش افزوده استان در کشور 1.4 درصد است، گفت: این سهم نسبت به منابعی که در گلستان وجود دارد بسیار اندک است.
در ادامه هادی حق شناس استاندار گلستان با تاکید بر اینکه در گلستان بین نسبت مصارف به منابع فاصله معناداری وجود دارد اظهار کرد: گلستان جزو 5 استانی است که بالای 5 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی دارد و محصولات اساسی که در استان تولید میشود بیشتر به استان های دیگر ارسال میشود.
استاندار گلستان با اشاره به اینکه متاسفانه گلستان جز استان هایی است که ارزش افزوده محصولات در آن پایین است تاکید کرد: اگر کالاهای تولیدی در استان با نرخی که برای محصولات وارداتی در نظر گرفته میشود خریداری شود ارزش افزوده تولیدات استان افزایش خواهد یافت.
وی فعالیت بانک ها در استان را ارزشمند خواند و گفت: توجه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به پروژه های کلان استان نظیر مجتمع پرورش میگوی گمیشان و نیروگاه سیکل ترکیبی علی آباد کتول، پروژه توسعه کشت گلخانه ای و همچنین کشت گیاهان دارویی، حمایت از طرح های استارت آپی و پشتیبانی از مشاغل خانگی می تواند زمینه های رشد و توسعه گلستان را تسریع کند چرا که این وزارتخانه معین استان در پروژه های اقتصاد مقاومتی است.
حق شناس با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های موجود در استان اظهار کرد: اجرای 24 پروژه اقتصاد مقاومتی برای سالجاری و 30 پروژه برای سال آتی در استان تعریف شده که تسریع در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی زمینه افزایش اشتغال را فراهم می آورد.
وی بیان داشت: در حال حاضر 35 هزار هکتار از اراضی شهرستان گمیشان زهکشی شده و محصول هر هکتار زمینی که تا پیش از زهکشی 700 کیلوگرم بوده به بالای 2.5 تن رسیده است و امیدواریم تا خرداد1400 حجم زهکشی را از 80 هزار هکتارفعلی به 140 هزار هکتار یعنی معادل نیمی از اراضی نیازمند زهکشی در استان برسانیم.
استاندار گلستان در پایان تاکید کرد که بزرگترین مرکز تحقیقات محصولات کشاورزی در گلستان قرار دارد و همیشه به دنبال تولید بهترین نمونه های محصولات کشاورزی با تولیدات بالا می باشد.

 

 

 

 

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.