نام کاربری: رمز عبور:
ورود / عضویت
- +

قائم مقام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: کیفیت نیروی کار و یا دانش نهادینه شده انسان تولید کالا با کیفیت را در بنگاه های اقتصادی تضمین می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان، محمد رهبری گفت: بدون شک سرمایه انسانی که بخش اعظمی از آن را کارگران بخش های مختلف اقتصاد تشکیل می دهند و سرمـایه گذاری عمومی از مهم ترین عوامل توسعه اقتصادی محسوب می شود.

 

وی ادامه داد: این دو عامل می توانند شرایط رشد هر اقتصادی را فراهم کند و  سرمایه انسانی بالاترین و با ارزش ترین و بزرگترین دارایی هر کشور و سازمانی است.

 

رهبری یادآور شد: سرمایه انسانی در هیچ ترازنامه و حساب سود و زیانی آورده نمی شود ولی نتیجه سود و زیان سازمان ها را رقم می زند.

 

وی خاطرنشان کرد: سرمایه انسانی تنها نهاده ای است که می تواند ضمن تغییر خود سایر نهاده های تولید را دگرگون یا متعادل کند و مبنایی برای نوآوری فراهم سازد و در سطح وسیع به رشد اقتصادی بیانجامد.

 

قائم مقام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان افزود: یکی از مباجث مهم در دنیای اخیر کیفیت نیروی کار و یا دانش نهادینه شده انسان تولید کالای با کیفیت را تضمین می کند و قاعدتاً این دو لازم و ملزوم یکدیگرند.

 

رهبری متذکر شد: وقتی صحبت از تولید با کیفیت می شود یعنی دانشی که توسط انسان های با کیفیت در جهت تولید بکارگیری شده است، تئوری های جدید رشد اقتصادی سرمایه انسانی را به عنوان مجموع مهارت های کسب شده و ذاتی فردی شخصیت می بخشد.

 

وی یادآور شد: بنابراین به عقیده اکثر دانشمندان و صاحب نظران منابع انسانی دستیابی یک کشور به سطح بالای بهره وری منوط به داشتن سازمان ها و بنگاه های اقتصادی است که به اندازه کافی توانایی رقابت پذیری، سود آوری و ایجاد ارزش افزوده بالا را داشته باشند برای ایجاد چنین سازمان ها و بنگاه های اقتصادی وجود انسان های توانمند و خلاق و دانش مدار، ضروری است که بتواند ضروریات زمان را درک می کنند.

 

قائم مقام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان تاکید کرد: با عنایت به تغییرات بوجود آمده در کسب و حاکم شدن محیط های متلاطم و آمادگی شرکت های پیشرو جهت تسخیر بازار برای جهت گیری به سمت شتاب اقتصادی، نیازمند کارگران ساعی، ماهر و متخصص فناوری، انطباق پذیر و انعطاف پذیر است که تغییرات را درک، آموزش های لازم را فراگیری و بکارگیری می کند.

 

رهبری افزود: قطعاً شرکت ها یا بنگاه های کنونی برای اینکه بتوانند مسیر جدیدی جهت مزیت رقابتی برای حفظ بقاء و پایداری در عرصه رقابت در محیط پرآشوب اقتصادی داشته باشند نیازمند سرمایه های انسانی هستند که بتوانند با تغییر روش ها، فراگیری و ایجاد خلاقیت و نوآوری در یک محیط سازمانی پویا و یادگیرنده با همکاری و کار تیمی، کالاهایی تولید کنند که ضریب ماندگاری و بقاء یک بنگاه اقتصادی را بهبود بخشند.

 

وی افزود: این امر مهم کار ساده ای نیست و از این جهت نقش کارگران ماهر و متخصص مجهز به علم و فناوری بیش از پیش قابل توجه است.

 

وی خاطرنشان کرد: بنگاه های اقتصادی نیز باید درحمایت، ترغیب و انگیزش کارگران و هدایت راهبردی و آموزش های به هنگام و فراهم سازی بستر مناسب جهت رشد و توسعه ایده های خلاقانه در محیط کار اقدام کنند.

 

رهبری متذکر شد: در تئوری های اولیه اقتصادی فرض براین است که بخش دوم اقتصاد (صنعت) در اکثر کشورهای جهان قادر به تولید بیشتری نسبت به بخش سوم اقتصاد (خدمات) است.

 

وی ابراز داشت: اما به مرور نیروی کار به عنوان یک سرمایه طبیعی، یک دارایی فی نفسه ارزشمند شناخته شد و عامل انسانی از قالب یک تحلیل مکانیکی ساده مانند یک ابزار تولید فیزیکی به سرمایه انسانی ارتقاء پیدا کرد.

 

رهبری بیان کرد: حال با توجه به وفاق تمامی نظریه ها پیرامون نیروی کار و سرمایه انسانی، تمامی اقتصاد های نوظهور به ویژه در کشورهای در حال توسعه، درصدد هستند که سرمایه انسانی را با سرمایه اجتماعی پیوند دهند.

 

وی افزود: بنابراین برای تحقق چنین امر مهمی نیازمند بستر سازی مناسب به ویژه در حوزه فرهنگ و سبک آموزشی است که سازمان هاو شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در قدم نخست باید مطابق با تغییرات شتابان محیط های اقتصادی انعطاف پذیری و انطباق پذیری را برای تغییر نگرش به نیروی کار شروع کنند چرا که اگر این ضرورت مهم را جدی نگیرند قطعاً در حالت اضطرار قرار خواهند گرفت.

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.