صعود تیم کوهنوردی کارگران گرگان به قله قلعه ماران

صعود تیم کوهنوردی کارگران گرگان به قله قلعه ماران

تیم کوهنوردی کارگران شهرستان های گرگان و کلاله به ارتفاعات 2 هزار و 400 متری قلعه ماران صعود کردند.

به گزارش روابط عمومی هیات ورزش کارگری استان گلستان، تیم کوهنوردی کارگران گرگان و کلاله دیروز به همراه باشگاه اقاف به قله قلعه ماران شهرستان رامیان صعود کردند.

صعود مشترک باشگاه آفاق وتیم کوهنوردی کارگران گرگان و کلاله به قله قلعه ماران، جمعه 31 فروردین ساعت ۵ صبح از رامیان آغاز شد و پس از روستای پاقلعه به سمت قله حرکت کردند. در این صعود 12 نفر از کارگران و کوهنوردان به همراه نامی مدیر اجتماعی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان و قربانی رئیس انجمن کوهنوردی کارگران استان حضور داشتند.

قلعه ماران در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی شهر رامیان و رامیان در 76 کیلومتری گرگان واقع شده است.

این قلعه که به نام های قلعه میران، قلعه موران و دژتاکی نیز مشهور است، قله‌ای به ارتفاع ۲۴۳۰ متر است که در بالای این قله، زمینی مسطح به مساحت ۳ کیلومتر مربع قرار دارد.

قلعه ماران دارای چشم اندازهای جالب و زیبا است، چشمه آبی در بالای آن وجود دارد و اطراف قلعه از غنای طبیعی جالبی برخوردار است.

این بخش از رامیان و این قلعه در گذر زمان توجه بسياري از امراي عرب، مغول، ترک و فارس را به خود معطوف کرده است و در دوره های مختلف تاریخی مرکز و پایتخت بعضی حکومت‌ها از جمله سلسله اشکانیان بوده‌ که برای ییلاق به آنجا مهاجرت می کردند.

در پیرامون قلعه ماران، خرابه ای است که یک زندان، یک چاه و اراضی قابل کشت درآن وجود دارد.

در دوره تيموريان، تيمور و پسرش به نام ميرانشاه وارد راميان شده و در قلعه ماران دو دژ ساختند که یکی از آنها به نام قلعه ميرانشاه بوده و از آن پس این قلعه، به قلعه ميران معروف شد.

برای رسیدن به قلعه ماران باید از روستای پاقلعه عبور کرد. جاده این روستا از میان جنگلهای سرسبز و زیبایی می گذرد. این روستا یکی از مسیرهای اصلی صعود به قله ماران محسوب می شود.

صعود تیم کوهنوردی کارگران گرگان به قله قلعه ماران

صعود تیم کوهنوردی کارگران گرگان به قله قلعه ماران

صعود تیم کوهنوردی کارگران گرگان به قله قلعه ماران

 

 


بازگشت

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
ادارات شهرستان: