نام کاربری: رمز عبور:
ورود / عضویت
- +

مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد: اجرای طرح اشتغال عمومی در مناطق سیل زده/ اختصاص یارانه دستمزد به بنگاه های آسیب دیده از سیل

مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای طرح اشتغال عمومی در مناطق سیل زده و پرداخت یارانه دستمزد به واحدهای آسیب دیده از سیل خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان، علاءالدین ازوجی در جلسه شورای هماهنگی دستگاه های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان اظهار کرد: کاری که ما باید در استان های سیل زده انجام دهیم به سه بخش امداد نجات، اسکان و استقرار موقت و دائمی است که در بخش امداد و نجات خوب عمل شده است.

وی افزود: اقدامات پیش بینی شده برای 9 استان سیل زده ارسال شده است و بازخورد گرفتیم تا نوع مداخلات و برنامه های ما در این مناطق مشخص شود.

مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دو جلسه با آقای منصوری برگزار کردیم تا این سفرها به مناطق سیل زده هدفمند انجام شود و اقدامات انجام شده متناسب با وضعیت فعلی باشد.

وی اذعان کرد: با همکاری چهار نهاد بین المللی نیازهای 9 استان را شناسایی کردیم که به چه تجهیزاتی نیاز دارند و چه فعالیت های تعریف میکنیم تا این گروه ها به ما کمک کنند.

ازوجی تاکید کرد: موضوع مشارکت سمن ها و جوامع محلی در نقاط آسیب دیده خیلی مهم است چراکه در زلزله کرمانشاه شاهد بودیم گروه هایی که از استان های مختلف آمده بودند بعد از مدتی مکان را ترک کردند و حالا جمعیت مناطق زلزله زده در حال مهاجرت هستند.

وی تصریح کرد: ما موضوع مهاجرت را نمی‌توانیم از طریق طرح های دولت پیگیری کنیم اما با مشارکت جوامع محلی نگهداشت مردم راحت تر انجام می شود.

مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر بخواهیم در این گونه مسائل احساساتی ورود پیدا کنیم کار به انحراف و فساد کشیده می شود ودر این گونه اتفاقات برخی افرادی که ذیحق نیستند از فضای موجود سواستفاده می کنند.

وی ادامه داد: در استان گلستان 6 شهرستان خسارت دیدند که جمعیت این 6 شهرستان 604 هزار نفر است ولی جامعه هدف قطعا تغییر می کند.

ازوجی بیان کرد: اطلاعات استخراج شده از 76 شهرستان خسارت دیده در سیل طی سیل اخیر نشان می دهد عمدتا شهرستان هایی که نرخ بیکاری بالایی داشتند دجار خسارت شدند بنابراین  اقداماتی که در این مناطق انجام می شود باید به گونه ای باشد که هم موقتی، هم سریع و هم دائمی باشد تا آمار بیکاری از این مقدار بالاتر نرود.

وی افزود: تعداد کارگاه های فعال بین 15 الی 16 کارگاه بوده و 66 هزار نفر هم بیمه اجباری هستند، برآورد احتمالی نشان می دهد احتمالا آمار افراد بیکار بالای 72 هزار نفر برسد.

مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد: اجرای طرح اشتغال عمومی در مناطق سیل زده/ اختصاص یارانه دستمزد به بنگاه های آسیب دیده از سیل

وی از اجرای طرح اشتغال عمومی خبر داد و گفت: برای ساخت و سازهای زیربنایی از ظرفیت خود روستاها بهره گیری می شود و تجربه کرمانشاه به ما می گوید اگر این اشتغال را ایجاد نکنیم ممکن است این جمعیت مناطق سیل زده به سمت گرگان و شهرهای دیگر استان مهاجرت کنند.

ازوجی ادامه داد: بیش از چهار هزار نفر می توانند در قالب طرح مشاغل عمومی بین 6 تا یک سال کار کنند و با منابع عمومی حدود 25 میلیارد تومان به آن ها پرداخت می شود.

مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در بحث بیمه بیکاری برآوردهای ما نشان می دهد حدود دو هزار و 400 نفر مشمول بیمه بیکاری قرار می گیرند و البته ممکن است این آمار تا هزار نفر دیگر هم بالاتر رود.

وی گفت: دولت بنگاه هایی را در برخی شهرستان ها شناسایی می کند تا یارانه دستمزد پرداخت کنند و بیش از 3 هزار و 800 نفر یارانه دستمزد دریافت می کنند.

ازوجی ادامه داد: اطلاعات گرفته شده از استان نشان می دهد حدود چهار هزار مددجو با مبلغ 700 میلیون تومان مشمول حمایت وزارت خانه می شوند، همچنین سه هزار مستمری بگیر سه میلیارد تومان دریافت می کنند.

وی افزود: در بخش کمک هزینه بیمه روستاییان که بخشی از آن توسط خود افراد انجام می شود هزار نفر را شامل می شود اما باید برآورد دقیقی از بیمه کشاورزان، صنایع دستی و... هم تهیه شود.

ازوجی گفت‌ : از کل طرح های اشتغال روستایی که پرداخت کرده ایم این ایده مطرح شده که شماره حسابی معرفی شده تا کارآفرینان روستایی که از وام های اشتغال روستایی بهره برده اند کمک های خود را به این شماره حساب واریز کنند تا پرداخت های بلاعوض از طریق صندوق امید در اختیار مناطق آسیب دیده قرار گیرد.

ازوجی مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه اسدی مدیر پروژه سرمایه گذاری در طرح های اشتغال فراگیر و روستایی و امامدادی رئیس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی این وزارتخانه در سفر دو روزه به گلستان به بررسی مشکلات و آسیب های وارد شده به مناطق سیل زده پرداختند.

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.