مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان خبر داد: تحقق 106 درصدی تعهد اشتغال استان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان خبر داد: تحقق 106 درصدی تعهد اشتغال استان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان در جلسه کارگروه اشتغال استان از ایجاد 20 هزار و 482 شغل و تعهد 106 درصدی تعهد اشتغال در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کارو رفاه اجتماعی گلستان، سعید مازندرانی در نهمین جلسه کارگروه اشتغال استان اظهار کرد: از ۱۹ هزار و ۴۰۰ تعهد اشتغال توانستیم ۲۰ هزار و ۴۸۲ شغل را در سامانه رصد ثبت شد و ۶ درصد رشد را شاهد بودیم.

وی به حوزه صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: این حوزه با ۶ هزار و ۸۱۲ شغل، ۱۲۰ درصد تعهد و کمیته امداد امام خمینی (ره) هم با دو هزار و ۸۴۱ شغل ۱۱۹ درصد تعهد را محقق کردند.

مازندرانی با بیان این‌که میراث فرهنگی استان، هزار و ۷۴۱ تعهد شغل داشته، ادامه داد: در این حوزه دو هزار و ۶۴۶ شغل ایجاد شده و این یعنی ۱۵۲ درصد تعهد محقق شده است.

وی بیان کرد: اداره کل ارتباطات و فناوری تنها به ۲۳ درصد تعهد خود عمل کرده است و شهرداری، امور عشایر، دانشگاه‌های استان، سازمان زندان‌ها، آب و فاضلاب روستایی علیرغم نداشتن تعهد ایجاد اشتغال داشته‌اند.

مازندرانی با بیان اینکه اکثر دستگاه های اجرایی استان در زمینه ایجاد اشتغال عملکرد موفقیت آمیزی داشته اند، گفت: با اینحال محیط زیست با 5 درصد، دانشگاه های استان با 17 درصد، اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با 23 درصد و همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز با 63 درصد به ترتیب کمترین میزان تحقق اشتغال را داشتند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان در زمینه طرح کارورزی گفت: تعهد استان چهار هزار و ۳۲۰ کارورز بوده که ۷۲۷ تا که ۱۷ درصد تعهد است، محقق شده که از این تعداد ۵۴۸ نفر زن و مابقی مرد هستند.

مازندرانی ادامه داد: همچنین از نظر مقاطع تحصیلی ۴۷ نفر از متقاضیان دارای مدرک کاردانی، ۵۲۸ نفر کارشناسی، ۹۶ نفر کارشناسی ارشد و ۲ نفر در مقطع دکترا هستند.

وی با بیان این‌که استان ما در کارورزی در رده اول است، تأکید کرد: یکی از دلایل محقق نشدن طرح، کندی در روند پرداخت حقوق است که باید به جد پیگیر آن بود.

دبیرکارگروه اشتغال استان گلستان تصریح کرد: در مشاغل خانگی، ۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات داشتیم که تاکنون هزار و ۸۶۱ طرح به مبلغ ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به بانک‌ها معرفی شده و بیش از هشت میلیارد تومان به ۸۸۲ نفر تسهیلات پرداخت شده است.

مازندرانی از بانک‌ها خواست تا روند پرداخت را تسهیل‌ کنند و اگر مدارک کسی ناقص است آن را برگشت دهند تا افرادی که در نوبت هستند، معرفی شوند.

وی همچنین به شرکت‌های پشتیبان گریزی زد و ادامه داد: این شرکت‌ها افراد را شناسایی و آن‌ها آموزش داده و تولیدات آنان را به فروش می‌رسانند؛ ۱۳ شرکت شناسایی و برای وام پرونده تشکیل دادند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان در خصوص سامانه کارا در بخش اشتغال روستایی و فراگیر گفت: تاکنون سه هزار و ۲۱۶ طرح در سامانه برای دریافت تسهیلات ثبت شده است.

وی ادامه داد: قریب به ۵۰۰ پرونده اشتغال فراگیر و مابقی اشتغال روستایی است، مشکلی که وجود دارد پرونده اشتغال فراگیر کم شده و همه به دنبال اشتغال روستایی هستند.

مازندرانی گفت: در جلسات قبل سهمیه شهرستان‌ها را فرستادیم، تقریباً اکثر شهرستان‌ها ۲۳ میلیارد تومان سهمیه دریافت وام را دارند و تنها دو شهرستان گرگان و آزادشهر توانسته‌اند سهمیه خود را پر کنند.

وی گفت: ۲۱۶ طرح با ۴۵۲ میلیارد تومان برای دو هزار و ۹۵۴ شغل به دبیرخانه رسیده که ۱۲۱ طرح را با ۳۱۷ میلیارد تومان برای هزار و ۹۲۵ شغل به بانک معرفی کردیم که تاکنون برای ۱۵ طرح ۱۷ میلیارد تومان پرداخت داشتیم.

مازندرانی اظهار کرد: اکثر افراد در حال تکمیل پرونده هستند و باید بانک‌ها تعامل بیشتری داشته باشند.

دبیر کارگروه اشتغال استان گلستان گفت: در قسمت روستایی هم ۵۱۷ طرح با ۲۳۸ میلیارد تومان به دبیرخانه آمده و ۱۵۸ طرح به بانک معرفی شده اما ۶ طرح با ۹۰۰ میلیون تومان تاکنون پرداخت شده است.

مازندرانی افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره)، ۵۶ میلیارد تومان تسهیلات داشته که ۴۲ میلیارد تومان آن جذب و ۱۳ میلیارد تومان باقی مانده است.

وی ادامه داد: بهزیستی با ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، ۱۰ میلیارد تومان را جذب و یک میلیارد تومان آن باقی‌مانده است.

مازندرانی گفت: امور عشایر ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات داشته که سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان جذب و هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان باقی‌مانده است.

وی ادامه داد: کثرت پرونده‌های کشاورزی بالاست و بیش از ۵۰ درصد طرح‌ها در حوزه دامداری است.

مازندرانی گفت: برخی از بانک‌ها متقاضیان را به صورت گزینشی انتخاب می‌کنند و برخی دیگر بخشی عمل می‌کنند.

وی با بیان این‌که ۴۵ درصد اعتبارات بانک کشاورزی به حوزه کشاورزی تعلق دارد، اظهار کرد: این بانک می‌تواند به حوزه‌های دیگر ورود پیدا کند.


بازگشت

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
ادارات شهرستان: