مدیرکل تعاون کار گلستان: نزدیک به نیمی از شکایات کارگری منجر به سازش می شود/نبود صنایع مادر یکی از مهمترین دلایل نیروی ارزان درگلستان

مدیرکل تعاون کار گلستان: نزدیک به نیمی از شکایات کارگری منجر به سازش می شود/نبود صنایع مادر یکی از مهمترین دلایل نیروی ارزان درگلستان

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان، دکتر سعید مازندرانی عصر چهارشنبه در دیدار نمایندگان جامعه کار و تلاش استان با امام‌جمعه موقت گرگان به مناسبت هفته کار و کارگر، اظهار کرد: از جمعیت یک‌میلیون و ۹۰۰ هزارنفری استان، ۲۴۳ هزار نفر بیمه‌شده تأمین اجتماعی هستند.

وی افزود: به میزان بیمه‌شده‌های تأمین اجتماعی استان کارگرانی وجود دارند که تحت پوشش بیمه قرار ندارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان تصریح کرد: مسائلی که کارگران با آن دست و پنجه نرم می‎کنند حقوق و مزایا است متاسفانه میانگین حقوق کارگران گلستان به دلیل فقدان صنایع بزرگ و مادر پایین‎تر از استان‎های کشور است، اکثر فعالیت کارگران در بخش خدمات صنفی است و کشش بازار برای پرداخت حقوق بالا امکان‎پذیر نیست.

مازندرانی خاطرنشان کرد: به‌رغم مشکلات موجود در حوزه حقوق و مزایای کارگری در استان، کارگران گلستانی همراهی خوبی با انقلاب و دولت داشته و تنها استانی هستیم که تحصن، اعتراض و اخراج دسته‌جمعی کارگران نداشته‌ایم.

بررسی ۷ هزار پرونده شکایت کارگری

وی بیان کرد: سال گذشته بیش از 7 هزار شکایت و پرونده کارگری تشکیل شد که خوشبختانه 45 درصد شکایات و مشکلات کارگری با سازش حل شد اما با توجه به وضعیت خاص اقتصادی، بخشی از افراد مجبور به ترک کار و اخراج شدندکه تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند تا وضعیت مناسب برای آنها فراهم شود و به چرخه اقتصادی برگردند.

به گفته مازندرانی همچنین در سال گذشته به‌منظور توانمندسازی نیروی کار در استان، ۲۷ هزار کارگر توسط فنی و حرفه‌ای گلستان آموزش‌دیده‌اند.

وی اضافه کرد: در گلستان ۵۰۰ تشکل کارگری و کارفرمایی فعالیت می‌کنند که حدود ۴۶۰ مورد از آن‌ها در حوزه کارگری فعال هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان بابیان اینکه ۴۰ درصد جمعیت استان در بخش کارگری فعالیت می‌کنند، ادامه داد: هم‌اکنون یک‌میلیون و ۲۳۰ هزار گلستانی تحت پوشش بیمه سلامت هستند که بالغ‌بر ۲۰۰ هزار نفر از آن‌ها تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نبوده‌اند.

 

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا کلیک کنید.


بازگشت

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
ادارات شهرستان: